PROF. DR ADAM ZIELIŃSKI powieściopisarz i publicysta

22.06.1929 - 26.06.2010

Cykl reportaży AUSTRIAPOLU z okresu 2000 - 2010 poświęcony autorowi
OPINIE PRASOWE O AUTORZE ONLINE | PRESSESTIMMEN ONLINE

ADAM ZIELIŃSKI W OCZACH KRYTYKI
POLSKA TELEGAZETA - 6. 02. 2002
Profesor Adam Zieliński - od 45 lat mieszkający w Wiedniu jest postacią dobrze znaną polskim telewidzom. Jego bogaty życiorys, swada gawędziarska i dorobek pisarski przyciągały wielu dziennikarzy i krytyków. O Zielińskim powstało około 10 filmów dokumentalnych, kręcono z nim wywiady, śledzono jego wędrówkę życiową - szczególnie tkwią telewidzom w pamięci filmy Tadeusza Kraśki i Marka Maldisa. W Polsce ukazały się w latach 80. cztery powieści Adama Zielińskiego (Garbaty świat, Niedaleko Wiednia, Cichy Dunaj i Powrót) oraz pięć tomów nowelistycznych (Galilejski prowincjusz, Hołobutów, Kanalia, Twarze, Jan dawniej Josele). Powstały trzy monografie na temat tej twórczości: dwie Sylwestra Marynowicza i jedna Anny Skoczek. Ukazało się ponad 400 recenzji, szkiców i wywiadów prasowych.Tadeusz Skoczek i Leszek Zuliński dokonali wyboru tych tekstów a rzeszowska Podkarpacka Oficyna Wydawnicza wydała ten wybór w tomie zatytułowanym "W labiryncie świata". Jest to przegląd najważniejszych tekstów, jakie na temat Zielińskiego napisano: studium jego recepcji. Adam Zieliński intryguje krytyków przede wszystkim swą znajomością współczesnego świata i doświadczeniem historycznym, dzięki czemu tworzy prozę o wysokiej temperaturze moralnej. Stał sie "specjalistą" od XX - wiecznych totalitaryzmów, piewcą dwóch zaginionych światów: żydowskiego i galicyjskiego, lecz także czułym obserwatorem dzisiejszej rzeczywistości, o której zagrożeniach alarmuje. Dlatego "W labiryncie świata" to ważny dokument dający świadectwo randze tego pisarstwa.

POLSKA TELEGAZETA - 24 - 29. 04. 2002

O POLAKACH I POLONIII
Prof. Adam Zieliński w Polsce

Znany polski pisarz prof. Adam Zieliński, mieszkający stale w Wiedniu, przebywał przed kilkoma dniami w Polsce, gdzie w różnych miastach spotkał się ze swoimi czytelnikami. Szczególnie miła uroczystość odbyła się w podwawelskim grodzie, z którym pisarz był szczególnie związany w okresie swoich studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także działając na niwie dziennikarskiej. Odbyła się tam uroczystość odsłonięcia jego popiersia, dłuta znakomitego polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. Uroczystość ta zgromadziła wielu krakowskich intelektualistów, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, na czele z Rektorem prof. dr Franciszkiem Ziejką. W uroczystości wzięło też udział wielu miłośników jego twórczości literackiej i przyjaciół Adama Zielińskiego. Adam Zieliński spotkał się następnie w Tarnowie z Wicepremierem Jarosławem Kalinowskim. W Tarnowskim Domu Kultury Adam Zieliński zaprezentował fragmenty swoich książek. Podobne spotkanie autorskie odbyło się w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, połączone z seminarium dla dziennikarzy i młodych literatów. W godzinach wieczornych, w salach rzeszowskiego Czarnego Kota, Adam Zieliński odbył kolejne spotkanie autorskie. Pobyt na Podkarpaciu Adam Zieliński zakończył w Sanoku, gdzie z inicjatywy Podkarpackiej Oficyny Wydawniczej, odbyło sie spotkanie pisarza z tamtejszymi miłośnikami literatury oraz sympatykami twórczości literackiej tego pisarza.


Copyright © 2000-2019 AUSTRIAPOL Dialog - Magazin für Interkulturellen Dialog | Redaktion: Adam Kiss-Orski, Krzysztof Ludwiński
Menu